F1tr.com: F1, Formula 1, WRC, MotoGP, Motor Sporları Haberleri
Ayrıcalıklar Mercedes'in Canını Sıktı - Yazdırılabilir Sürüm

+- F1tr.com: F1, Formula 1, WRC, MotoGP, Motor Sporları Haberleri (https://www.f1tr.com)
+-- Forum: FORMULA 1 (https://www.f1tr.com/Forum-formula-1)
+--- Forum: Formula 1 Haberleri (https://www.f1tr.com/Forum-formula-1-haberleri)
+--- Konu: Ayrıcalıklar Mercedes'in Canını Sıktı (/konu-ayricaliklar-mercedes-in-canini-sikti.html)Ayrıcalıklar Mercedes'in Canını Sıktı - sadmin - 25/03/2012

[Resim: Mercedes_Benz_Logo_5543_597122472.jpg]

Bazı takımların imtiyazlara sahip olduğu yönünde haberler varken Mercedes-Benz, Bernie Ecclestone ile anlaşan rakiplerine neden katılmadığı konusunda sessizliğini koruyor.
Ayrıcalıklar Mercedes'in Canını Sıktı Ayrıcalıklar Mercedes'in Canını Sıktı

Malezya'da Cumartesi sabahı Ecclestone, gündeme bomba gibi bir haber verdi ve takımların çoğuyla yeni ticari sözleşme üzerine anlaştıklarını; 2012 sonrasında da yarışmaya devam edeceklerini duyurdu.

Anlaşılan takımların kim olduğu açıklanmadı ama inanılan o ki Ecclestone, Ferrari, Red Bull, McLaren, Lotus, Force India, Sauber ve Toro Rosso ile fikir birliğine vardı.

Bu da demek oluyor ki geriye Mercedes, Williams, Caterham, Marussia ve HRT kaldı.

İddialara göre 2010'da spora giren küçük takımlara bir anlaşma önerilmedi ama Mercedes'in bu listede olmayışı merak uyandırıcıydı. Çünkü takım, mesele üzerine haftalardır Ecclestone ile görüşme halindeydi.

Mercedes kamuoyu önünde, konu hakkında açıklama yapmak; ticari anlaşmada olmayışının arka planını ifşa etmek istemiyor.

Mercedes'ten bir sözcü: "Takımımızın konu hakkında söyleyecek bir şeyi yoktur; sizden anlayış bekliyoruz. Elbette uygun zamanında sizi hemen bilgilendireceğiz"

Mercedes-Benz Motor Sporları Sorumlusu Norbert Haug: "Kimin imza attığından emin değilim. Kısa bir beyanda bulunduk; söylememiz gereken de buydu. Sizden anlayış bekliyoruz ve mümkün olan en yakın zamanda size bilgilendireceğiz"

Takıma yakın kaynaklar, ekibin, anlaşmanın masaya konuluş şeklinden memnun olmadığını ifade ediyor; özellikle de ön gruptaki takımların tamamına aynı şartların önerilmemesi dikkat çekiyor.

Concorde Anlaşması ile ilgili görüşmelerin açığa çıkarıldığı haberleri ile yakın zamanda Sky News, 2000'den bu yana şampiyonluk kazanan takımlara, 2000'den bu yana adını değiştirmemiş ekiplere özel bonuslar verileceğini, 2008 dâhil o seneden bu yana en az 2 sene art arda kazanmış olanlara da yıllık Çifte Şampiyon ödemesi yapılacağını yazmıştı.

Bu şartlar göz önüne alındığında 2010'da Brawn GP'den takımı devralan Mercedes, rakipleri Ferrari, Red Bull Racing ve McLaren'a karşı ciddi bir kayıp yaşayacak.

Yine kaynaklar, Mercedes'in şu anda birçok seçeneği değerlendirdiğini; bunların arasında F1 stratejilerini yeniden gözden geçirmek ve Ecclestone'un önerdiği ticari şartlara karşılık rekabet yasalarına aykırılık temelinde adli süreç başlatmak da bulunuyor.

Bir kaynağa göre 101. maddesinde rekabeti kısıtlamayı, 102. maddesinde ise egemen pozisyonun kötüye kullanılmasını men eden "Avrupa Birliği'nin İşleyişine İlişkin Anlaşma, Ecclestone'un bazı takımlara önerdiği ayrıcalıklara karşı mücadelede temel alınabilir.

Mercedes, tepki olarak yasal işlemlerin başlatılıp başlatılmayacağı konusunda açıklama yapmıyor.