F1tr.com: F1, Formula 1, WRC, MotoGP, Motor Sporları Haberleri
2021: F1’in gelecek konseptlerine ilk bakış - Yazdırılabilir Sürüm

+- F1tr.com: F1, Formula 1, WRC, MotoGP, Motor Sporları Haberleri (https://www.f1tr.com)
+-- Forum: FORMULA 1 (https://www.f1tr.com/Forum-formula-1)
+--- Forum: Bilgiler ve Teknik Yenilikler (https://www.f1tr.com/Forum-bilgiler-ve-teknik-yenilikler)
+--- Konu: 2021: F1’in gelecek konseptlerine ilk bakış (/konu-2021-f1%E2%80%99in-gelecek-konseptlerine-ilk-bakis.html)2021: F1’in gelecek konseptlerine ilk bakış - sadmin - 15/09/2018

[Resim: 17312.ebae3829]

Formula 1 FIA ve takımlarla birlikte 2021 için bir Formula 1 aracı oluşturmak için çalışıyor ve bu araçlarla daha iyi yarışlar ve iyi görünüm hedefleniyor. Tasarım önümüzdeki yıl içinde evrimleşmeye devam edecek, ancak burada F1’in geleceğini şekillendirecek konseptlere ilk kez bakıyoruz.

Ferrari bu yıl Mercedes’le savaşırken Red Bull da işin içinde ve üst sıralar için mücadele ediyor. F1 ise baştan sona kadar her yıl harika savaşlar olması şansını artırmak için bir gelecek aracı tasarımı üzerinde çalışıyor.

Hedef listesinin en tepesinde araçların birbirlerini daha kolay takip edebilmelerini sağlayacak bir çözüm bulunuyor, bu da geçiş fırsatlarını artırmaya yardımcı olacak. Ancak öte yandan araçların iyi görünmesi yönünde de bir istek var, çocukların araçların posterlerini duvarlarına asmak istemeliler.

Formula 1’in motorsporları şefi Ross Brawn şöyle konuşuyor: “2021 aracına bakmaya başladığımızda ilk hedefimiz araçların birlikte iyi bir şekilde yarışabilmelerini sağlamaktı. Araştırmalarımızın erken safhalarında ortaya koyulan araçlar şu an sahip olduklarımızdı ve birbirlerini takip etmekte çok kötüler.”

“Araçlar birbirlerine birkaç araç boyu yaklaştıklarında yere basma kuvvetlerinin %50’sini kaybediyorlar. Bu ciddi miktarda performans kaybı demek. Bu yüzden bunun neden olduğunu ve nasıl geliştirebileceğimizi anlamaya çalışmaya koyulduk. Şu an %80 seviyede olduğumuzu söylemekten dolayı mutluyum.”

“Zaman geçtikçe, ana önceliklerden biri de harika görünen araçlar yapmak oldu. Araçların video oyunlarında gördüklerinizden daha iyi görünmelerini istiyoruz. Her aşamada, aracı evrimleştirdikçe bize araçların nasıl görüneceğini gösteren grafik sunum sanatçısı ile birlikte çalışan birine sahibiz.”

“Bu gelişimi kontrol etmek değil, çünkü bu gelişimin hedeflerine ulaşması hayati önemde, ancak neden araçları evrimleştirirken iyi görünen araçlara sahip olmayalım? İlham verici bir araç istiyoruz. F1 motorsporlarının zirvesi ve araç heyecan verici görünmeli.”

Konseptler

[Resim: 17246.4af2104f]
İlk 2021 araç konsepti

F1, kural koyucu FIA birlikte el ele çalışırken, takımlar da bu sürece sürekli dahil edildiler. Bu süreç bir seri konseptin oluşmasını sağladı ve üç yöne ayrıldılar. Gelişmeye de devam edecekler.

İlk konsept (yukarıdaki) Halo kokpit koruma cihazının nasıl daha iyi entegre edilebileceği ve nasıl daha estetik görünebileceğini gösteriyor.

[Resim: 17243.2f6698ab]
İkinci 2021 araç konsepti

İkinci konsept ise (yukarıdaki) daha rafine ve tasarımsal olarak daha agresif görünüyor.

Brawn: “Aerodinamistler aracı geliştirdikçe, grafik tasarımcı bulundukları yeri alıyor ve her etaptan bir görüntü yakalamaya çalışıyor.”

“İkinci konsept biraz aşırı. Göreceğiniz şeylerden birisi daha büyük jantlar. Gelecek için 18 inç jantlara adanmış durumdayız. Daha iyi görünüyorlar, ancak bunları çok fazla teknik sebepten dolayı istiyoruz.”

[Resim: 17245.8685e61f]
İkinci 2021 araç konseptinden daha fazla açı

Üçüncü konsept (yukarıdaki) en son hali, ancak araştırmadan çıkan ve henüz sanatçı tarafından hayata geçirilmeyen çok fazla ilginç fikir var. Ancak bu konseptte lastiklerden çıkan hava akımlarını kontrol etmek için yerleştirilen cihazların ilk işaretlerini görebiliyorsunuz.

Brawn: “Lastikler ve jantlar aracın en kirli noktaları, hava akımında devasa bozulmalara neden oluyorlar. Lastikten çıkan hava akışını kararlı hale getirebilecek cihazlara bakmaya başlıyoruz. İlerledikçe de olgunlaşıyorlar.”

[Resim: 17242.e8361992]
Üçüncü 2021 araç konsepti

Sırada ne var?

Araştırma ve geliştirme, bir yıl kadar süre boyunca daha devam edecek, böylece 2019 sonunda bir hedef taslağı oluşturmuş olması gerekiyor. Bu da bir rafineleştirme süreci için zaman tanıyor. Son tasarımın takımları F1’de kalmaya teşvik etmesi ve yeni takımları gride çekmesi umuluyor.

Brawn: “İnsanların F1’e katılmak için sıraya gireceği bir ortam yaratmak istiyoruz. Burada cesaret verici olan şey, Force India’nın sorun yaşamaya başlamasıyla birlikte takımı satın almak isteyen pek çok tarafın ortaya çıkmasıydı.”

“Birkaç yıl önceki Manor’u hatırlayın, takımı satamadılar. Bence o zamandan bu yana F1’e olan güven arttı. Kesinlikle F1’e girmek için sıraya girmiş insanlar olmasını istiyoruz.”

[Resim: 17313.28462e80]

sonsektor.com