Formula1 Formula1 Formula1 Formula1 Formula1 Formula1
Formula1 Sayın Misafirimiz, F1tr.com Platformuna Hoşgeldiniz. (Giriş YapınÜcretsiz Kayıt Olun)

Duyuru!

F1tr.com sitemize hoşgeldiniz. Sitemize üyelik ücretsizdir. Sitemizde güncel haberleri takip edebilir, yarışları canlı olarak izleyebilir ve 1978-2017 arası tam sezon tüm yarışları tekrar izleyebilirsiniz...

BU FIRSATI KAÇIRMAYIN!

Üye olFormula1 Avustralya GP 25 Mart 2018

Yorum: 1 Görüntüleme: 595
Değerlendir:
  • 0 Oy - 0 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sosyeteq
Patron
Çevrimdışı
KONU:
108,856
MESAJ:
384,250
F1 PUANI:
ÜYELİK:
02-03-2012
******
Pilot
Takım
S.Vettel
S.Vettel
Ferrari
Ferrari
E-posta Özel Mesaj Web Sitesi Facebook Twitter
Editör:  sosyeteq   1   595

Yorum: #1
Yepyeni Mazda CX-5

[Resim: yepyeni-mazda-cx-5--12580.jpg]

Alışılmışın ötesine geçen artırılmış sürüş keyfi: CX-5, Mazda için yeni bir dönemin başladığının habercisidir.

[Sadece kayıtlı kullanıcılar linkleri görebilir Ücretsiz Kayıt olmak için buraya tıklayın]

Tüm Mazda serisinde yeni geliştirilmiş olan SKYACTIV teknolojisinin ilk defa kullanıldığı otomobil: çevresel duyarlılığın üstün güvenlik ile bir arada olduğu sürüş keyfi sunan motor, şanzıman, gövde ve şasiden oluşmaktadır. Yepyeni CX-5 aynı zamanda markanın yeni “KODO – Canlı Hareket” tasarım temasının kullanılarak üretildiği ilk modelidir. Yeni nesil araçların ilki olan CX-5, dünyanın en iyi eğlence, güvenlik ve sürdürülebilirlik özellikleri arasındaki dengeyi gözler önüne sunmaktadır.

CX-5, markanın otomobil ve sürücü bütünlüğü anlamına gelen ve efsanevi MX-5 modelinden de bilinen Jinba Ittai felsefesine yaptığı vurgunun en gelişmiş halini simgelemektedir. Yepyeni SKYACTIV teknolojisinin eksiksiz olarak daha etkin, daha keyifli ve daha çevre-dostu hafif otomobiller üretmek için kullanıldığı ilk Mazda olarak; yeni nesil Mazda araçlar için zemin hazırlamaktadır. Mazda’nın araç tasarımına getirdiği farklı ve çığır açan yaklaşımı kullanılarak geliştirilmiş olan SKYACTIV’in yaratıcıları; birbiriyle çelişen amaçları çözüme kavuşturmuş ve müşterilere yeni bir değer düzeyi sunan bir dizi motor, şanzıman, gövde ve şasi üretmişlerdir.

Bu yeni modelin geliştiricileri dört anahtar değere odaklandılar. Bunlardan CX-5’in çekici, duygusal tasarımı ve iç mekan işlevselliği ve zanaatkarlığı ortaya çıktı. Sürdürülebilirlik de, hem aracın çevresel izleri hem de güvenlik açısından önceliklerden bir tanesiydi. Son olarak, oldukça tepkili ve tahmin edilebilir olan sürüş dinamikleri Mazda’nın en son modeli için olmazsa olmaz haline geldi.

CX-5’in rakipsiz güç aktarma organları; bir aracı hem sürmesi hem de sahip olması keyifli bir hale getirerek torku artırıp, aracın daha hızlı tepki vermesini sağlarken aynı zamanda düşük yakıt tüketimini bir arada sunmaktadır. Sürdürülebilir Zoom-Zoom felsefesinin en son sürümü olan bu araç, sürücünün tüm isteklerini yerine getirmekte ve tam olarak beklenildiği gibi tepki vermektedir.

Siz de Mazda’nın “hafif” araç stratejisinin meyvelerini toplamak istersiniz. Yeni nesil modellerin ağırlıklarını 100kg’a kadar azaltmanın yollarını arayan mühendisler; yorulmak nedir bilmeden neyi daha iyi hale getirebileceklerini araştırmışlar, bunu yaparken güç ve güvenliği artırmayı ihmal etmemişlerdir. CX-5 güvenlidir: SKYACTIV programının unsurlarından biri olan gövde ve şasinin baştan aşağı yeniden tasarlanması sonucunda elde edilen üstün pasif güvenliğin yanı sıra, CX-5’te sınıfında daha önce duyulmamış aktif güvenlik sistemleri bulunmakta ve CX-5 sürücüye olağanüstü bir görüş alanı sağlamaktadır.

Bu CX-5’in akıllı tasarımına yalnızca bir örnektir. Mazda’nın tamamıyla yeni görüntüsünün temeli oluşturan şey, dikkat çekici ön kısmı, imza niteliği taşıyan ve yeniden tasarlanan beş noktalı ızgarayı ön plana çıkaran kanat ile birlikte markanın yenilikçi “KODO – Canlı Hareket” tasarım temasıdır. İç kısımda ferah, geniş ve sofistike kabin, bu otomobilin günümüz dünyasındaki yaşam için üretildiğini doğrulamaktadır. 4:2:4 ayrı, üç yöne katlanabilen arka koltuk ve fazlasıyla hassas HMI/haber-eğlence sistemi gibi tazelik getiren Karakuri özelliklere sahip olan CX-5, rahatlık ve esneklik kavramlarını yeni bir boyuta taşımaktadır.

İç kısımda sunduğu çeşitlilik, öngörülebilir ve güvenli yol tutuşu, sınıfındaki otomobillerden daha iyi yakıt ekonomisi ve CO2 emisyonu ile Mazda CX-5, Avrupa’daki kompakt SUV sınıfı çıtasını anında yükseltmektedir.

Biçim ve İşlev Arasındaki Mükemmel Denge
Mazda rekabet oranı yoğun kompakt crossover SUV sınıfına, sadece bu sınıfın bir üyesiymiş gibi görünmekten çok daha fazlasını yapabilecek bir araçla girmiştir. Mazda’nın adına yakışacak bir duygusallık ve sürüş tutkusu uyandırmaya ihtiyaç duymuştur. Bu nedenle, Yepyeni CX-5 markanın yeni “KODO – Canlı Hareket” tasarım temasının kullanılarak üretilen ilk modelidir. Hareket kavramı çerçevesinde, doğadaki güzellik ve güçten ilham alınarak tasarlanan CX-5 tasarım ve performans arasında mükemmel bir denge sağlamaktadır.

KODO ilk olarak 2010 yılında, dört kapılı spor coupe konseptindeki Mazda Shinari ile, ardından da CX-5’in dayandığı kompakt crossover SUV konseptindeki Mazda Minagi ile gün ışığına çıkmıştır. Şimdi CX-5 ile başlayarak, tüm yeni nesil Mazda araçlarda benimsenecek olan tasarıma örnek teşkil edecektir: daha hızlı, daha güçlü ve daha duygusal hareket biçimleri.

Fazlasıyla hayat dolu, duygu dolu ve kıvrak olan KODO’nun özü hayvanların hareketlerine dayanmaktadır. Özellikle, CX-5’in tasarımcıları kara üzerindeki en hızlı hayvanlar olan çıtaları incelemişler; çıtaların tüm vücutlarını inanılmaz bir beceri ve asaletle nasıl kullandıklarını ve muazzam enerjilerini nasıl hareket dönüştürdüklerini gözlemlemişlerdir. Böylesine bir güzellikten etkilenen tasarımcılar, KODO felsefesi ile bir SUV aracın görüntüsünü başka bir boyuta taşımak üzere yola koyulmuşlardır.

Elde edilen sonuçlardan biri; SUV araç sınıfının dayanıklılığını ve işlevselliğini ifade ederken, zarif hareket anlayışını cüretkar bir biçimde yansıtan ve sürüş keyfini garantileyen sofistike dış tasarım olmuştur.

Dış tasarım: Biçim işlevle buluşur
Otomobili geliştirenler; performans ile birlikte tasarım ve işlevsellik arasında sağlanabilecek en iyi dengeyi sunarken sportif ve gösterişli bir tasarım yaratmayı hedeflemişlerdir. Böylece; crossover SUV sınıfındaki bir araçtan beklenebilecek aktif ve güçlü görüntü, Mazda’ya özgü dinamik ve duygusal tasarım ile bir araya gelmiştir.

CX-5’in iyi tasarlanmış görüntüsü, otomobilin ön kısmı ve çıkıntılı jant görünümü ile başlar. Öne doğru eğimli duruşu, yarış başlamadan hemen önce çıkış takozlarında yarışa hazırlanan bir koşucuyu andırırken; kabinin arka kısma yerleştiriliş biçimi avına saldırmaya hazırlanan bir avcıyı andırmaktadır. Tüm bunların sonucunda, yeni Mazda’yı diğer SUV araçlardan ayıran atletik, fakat aynı zamanda mağrur bir görüntü elde edilmiştir.

Markanın “imzası olan kanat” ile birlikte ön farlara doğru genişleyen yeni ön ızgara; KODO tasarım temasının gücü ve derinliği ifade eden, kendine özgü simgesidir. Trapezoit şeklindeki alt ızgara da aracın sağlam duruşuna katkıda bulunur ve dikkatleri ön tarafa çeker.

Çıkıntılı arka çamurluklar ve köşeli arka panel yüzeyi CX-5’in sağlam, şık biçimini bir adım öne çıkarırken; CX-5’i sıradan SUV’lardan ayırır. Arka rüzgârlık sportif görünmenin yanı sıra aerodinamiği de artırmaktadır. Tamponlar da performansa katkı sağlar: Özel olarak geliştirilmiş reçine materyaline sahip olan tamponlar, konvansiyonel tamponlar kadar sağlam, fakat onlardan %20 daha hafiftir.
Ön farlar gibi kanadı andıran park lambaları özellikle gece açıldığında, otomobile eşsiz bir hava katar.

Toplam uzunluğuna bakıldığında CX-5; bir hız etkisi veren sürekli biçimleri ve çizgileriyle dinamizm yayar. Oyuntulu gövde yanları ve (17 veya 19 inçlik jantları çevreleyen) dikkat çekici çamurluk kavisleri güç hissini vurgular. Ancak CX-5 iyi görünmekle kalmaz. A-sütunlarının açısı sürücüye muazzam bir görüş alanı sağlar ve sürüş keyfi ile birlikte güvenliği de artırır. Keskin yakınlık mesafesine sahip arka cam boyunca uzanan eğimli C-sütunları hareketli görünüme katkıda bulunmaktadır.

CX-5’in tasarımcıları; kompakt SUV araçlar için alışılmış kalıpların dışına çıkıp, hedeflenen 0,33’lük oldukça düşük hava sürtünme katsayısına ulaşarak olağanüstü bir aerodinamik elde etmeyi başarmışlardır. Bu saydıklarımız yeni Mazda CX-5’te tasarım ve işlevselliğin ahenkli bir biçimde harmanlandığını gözler önüne seren
örneklerden yalnızca birkaçıdır.

İç Tasarım: Sürücü odak noktasında
İç kısımda Mazda, CX-5’in dış gücü ve sağlamlığını yansıtan dayanıklı ve bir o kadar da olgun tasarımıyla sürücü odaklı bir kabin yaratmıştır. Mazda’dan beklenecek biçimde, iç kısmın görüntüsü ve verdiği his otomobilin sportif yanını vurgulamaktadır.

İnsanların içine girip otomobili sürmek isteyecekleri bir alan yaratmak hedeflenmiştir. Üstün ergonomik yapısı ve mükemmel yol görüşünün yanı sıra yeni bir yapı kalitesi düzeyi sunarak, KODO tasarım teması gücünü bünyesinde barındıran kabin tam olarak “hoşgeldiniz” demektedir.

Koltuklar da yenidir. Sadeliğin gücünü yansıtan koltuklar sportif görünmenin ve bu hissi vermenin yanı sıra; lateral ve dikey olarak bedeni her zamankinden çok daha iyi kavramakta, bunu uzun yolculuklarda bile sürücü ve yolcu konforundan ödün vermeden gerçekleştirmektedir. Kullanılan yeni malzeme ve yeni tasarım sayesinde aynı zamanda daha hafiftirler.
Hafiflik ve kontrol edilebilirlik hissi veren direksiyondan kontrol sistemlerine kadar (direksiyona monte edilen kumanda düğmeler, gösterge tablosu ve bilgi-eğlence sistemi için HMI kumandasında* bulunan düğmeler dahil olmak üzere): Her bir unsur kabinin her bir köşesinde aynı hissi sunmak üzere tasarlanmıştır.
Şeklini Mazda’nın efsanevi MX-5 roadsterından alan gösterge paneli sağlam bir SUV’a yakışır özelliklere sahiptir. Sürücü tarafındaki uzunlamasına tasarımı, özellikle de gösterge paneli üst konsolü uçuş kabinini andırır ve bir tür öne doğru hareket hissi verir.

Döşeme söz konusu olduğunda, koltuklar ve trimde deri ile iki farklı kumaş seçeneği sunulmaktadır. İki renk seçeneği mevcuttur: siyah (sportif görünüm için) ve kum rengi (parlak ve canlı bir görünüm için). Üstün özelliklere sahip donanım paketinde; çift renk şık dikişleriyle deri ve sesi yalıtması için boyutları en ideal biçimde ayarlanmış olan perforasyon bulunmaktadır. Kullanılan farklı kumaşlar da CX-5’in sportif ve güçlü görüntüsünü en üst düzeye çıkarmaktadır.

Mazda; davetkâr, güvenli bir atmosfere yerleştirilen ve özel olarak tasarlanmış Bose* ses sistemi gibi sürüşle ilgili olmayan özelliklere sürücü ile birlikte sorunsuz bir biçimde erişebilen yolcuları da unutmadı.

Kabinde kullanılan yeni malzeme ve tarz, ne görüntü ne de işlevden ödün verilmeksizin otomobili bir adım ileri taşır. İç görüntü yüksek kaliteyi yansıtmaktadır: en sık temas edilen iç unsurlarda (direksiyon ve kapı kolları gibi) saten krom cila kullanılmıştır. Gösterge tablosu yüzeyinin ve kapı triminin büyük bir bölümünde kullanılan şık ve yumuşak malzeme, ilk kez RX-8’te kullanılmış olan parlak siyah tuşları bulunan dekoratif orta konsol ile dengelenmiştir.

Göstergeler: Sportif şıklık
Mazda’nın geleneksel sportif görünümü, metalik kadran çubukları ile gösterge panelinde ön plana çıkmaktadır. Şık yüzey sürücünün bakış açısına göre değişmektedir. Son olarak; iyi ve şık bir görüntü yaratmak için tüm gösterge panelinde ışıklandırma kullanılmıştır.

Konfor ve kolaylıktan Ödün Vermeden
Yepyeni Mazda CX-5 hem konforlu hem de kullanıcı dostu olan oldukça etkileyici bir iç kısım sunar. Alan etkin bir biçimde kullanılırken, işlevsel özellikler akıllıca uygulanmıştır. Örneğin; mühendisler sürücü ve yolcuların ideal bir konumda bulunmalarını sağlamak üzere yeni bir koltuk şekli ve yerleşimi geliştirmişlerdir. Aynı zamanda CX-5, dünyanın ilk 4:2:4 kontrol düğmesi ile yatırılabilen* ve birbirinden ayrı konumlandırılmış arka koltukları ile en yüksek yük esnekliğini kazanmıştır. Tüm bu özellikler ideal ergonomik tasarıma ulaşmak ve insanların sürüş keyfi için kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak üzere bir araya getirilmiştir.

Boyutlar
Kompakt dış uzunluğuna rağmen, CX-5’in iç kısmı dikkat çekecek ölçüde geniştir. CX-5’in genişliği (1.840mm) ve aks mesafesi (2.700mm) sınıfındaki hiçbir otomobilde bulunmamaktadır. Diğer SUV araçlarda olduğu gibi, CX-5’te de sürücü hükmeden bir konumda oturur. Ancak Mazda, sürücü pedalları çalıştırabilir ve konforlu bir biçimde otururken, en iyi görüş alanına sahip olacağı noktayı tespit ederek bir adım öne geçmiştir. Bu çabalar sonuç verdi: CX-5, hem yatay hem de dikey olarak sınıfının lideri konumunda bir görüş açısı sağlar.
A-sütunlarının eğimi ve bunlar ile yan aynalar arasındaki fark, yayaları kontrol ederken ve iki hatlı yollardaki virajlarda karşıdan gelen trafiği gözlemede veya çok yollu bir otoyolda hız yaparken sürücünün görüş alanını daha da iyileştirir. Dolayısıyla, CX-5 segmentindeki en geniş görüş alanını sağlar. Bu durum sürücü için daha tahmin edilebilir, daha güvenli, daha az stresli ve daha konforlu bir yolculuk yapmayı sağlar. Gidilecek yere varıldığında bile, CX-5 Mazda’nın en kapsamlı Park Yardım sistemine sahip olduğu için entegre arka kamerayı sesli uyarı tonları ve görüntüleme özelliği olan ön-arka uyarı alanları ile birleştirilir.*

Kolaylıkta son nokta
Şu görüntüyü zihninizde canlandırın: uzun bir yolculukta dört yetişkin konforlu bir biçimde seyahat ediyorlar, duruşlarını ayarlamalarına yetecek alan mevcut ve tüm önemli işlevler ile özellikler kolayca erişebilecekleri bir uzaklıkta. Mazda’nın ergonomiye yaklaşımı; eklem yerlerine odaklanarak yolcular için ideal pozisyonu belirlemek, sistemleri ve yük hacmini buna göre ayarlamak olmuştur. Yolcular dışarıdaki karmaşadan uzak, dingin ve konforlu bir biçimde seyahat ederken; sürücünün konsantrasyonu bozulmaz. Mazda’nın ergonomi araştırmacıları insanların araca nasıl girip araçtan nasıl çıktıklarını bile incelemişlerdir. “Dijital bir manken” kullanarak kapıyı ve B-sütununun bulunduğu bölümleri vücut üzerinde minimum baskı yaratacak biçimde kolay giriş ve çıkışa izin verecek biçimde yeniden tasarlamışlardır.

Ortada bulunan kolçaklar yolcuların paylaşabilecekleri kadar geniştir ve vücudun ortasından (ya da koltuğun orta kısmından) kapı trimine kadar olan lateral mesafe beden ve dirsek için geniş bir alan sağlar. Omuz mesafesi de hem ön hem de arkada sınıfının en genişidir. Diz mesafesi de geniştir ve arka koltukta oturan yolcular 997mm’lik alana sahiptirler. Bu da bu sınıf için oldukça geniş bir alan sunmaktadır. Ayak koyma alanı kadar, ön koltukların alt kısmında bulunan geniş boşluk sayesinde Mazda CX-5 sınıfının en iyi diz açıklığına sahiptir.

Oturuş Biçimi

Mazda’nın yeni geliştirilmiş yüksek performansa sahip ön koltuklarında hem sürücü hem de yolcular konforlu ve güvenli bir biçimde oturur. Hafif olarak tasarlanan bu koltuklar; sağlamlığın yanı sıra, konfor sağlıyor ve daha iyi bir sürüş kalitesi için titreşimi azaltırlar. Bele ve vücudun üst kısmına destek sağlayan koltuklar, dönüşlerde alt vücut hareketini sınırlandırırken yorgunluk hissini azaltır. Sürücü koltuğunda; elektronik bel desteği de dahil olmak üzere, koltuğun 8 farklı yöne doğru ayarlanmasını sağlayan elektronik kontrol düğmeleri bulunuyor (üst özelliklere sahip donanım paketinde standart olarak bulunmaktadır*).

Sektörün ilk üç parçalı birbirinden ayrı 4:2:4 uzaktan kumandalı katlanabilir koltukları** ile birlikte, CX-5’in arka kısmı Mazda’nın eşsiz Karakuri işlevselliğine sahiptir. Bagaj bölmesinin her bir tarafındaki yan üst trimlere uygun bir biçimde yerleştirilmiş olan uzaktan kumandalı kollar kullanılarak veya koltukların üst kısmındaki düğmeler ile otomobilin içinden çalıştırılabilen arka koltuklar katlanarak düz bir yük alanı sağlar ve mükemmel esneklik sunarlar. Ortada bulunan bölüm beşinci bir koltuk olarak kullanılabileceği gibi, içinde bardak tutucular bulunan orta kolçak olarak da işlev görebilirler veya uzun eşyaları taşımak için katlanabilirler. Yine de iki çocuk koltuğu yerleştirilebilecek veya iki yetişkinin konforlu bir biçimde seyahat etmesine yetecek alan bulunmaktadır.

Gerçek hayat için tasarlanmış bagaj

Bu CX-5’in yolcu konforunu azaltmadan nasıl da her tür yükü esnek bir biçimde taşıyabildiğinin örneklerinden yalnızca birisidir. Aynı şekilde tüm mesele, temel gerekliliklere odaklanmış olan geniş bir bagaj alanı ile ihtiyaçları akıllıca karşılamaktır. Eşyaların kolayca yüklenmesi için tasarlanmış olan bir bagaj kapağı ile istenmeyen çıkıntıların veya kullanılmayan alanın olmadığı kübik bir biçim seçilmiştir. Aslında bagaj altındaki bölme ile birlikte 503 l’lik birinci sınıf bagaj kapasitesi içinde uzun golf sopaları olan dört golf çantası veya dört valizi alabilir. 4:2:4 ayrı arka koltukları katladığınızda, toplam 1.620 l alana sahip olacaksınız.

Günlük kolaylık ve birinci sınıf işlevsellik küçük bir SUV için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, CX-5 aynı zamanda Mazda’nın arka panel ile birlikte açılıp kapanan yenilikçi Karakuri otomobil tentesinin gelişmiş versiyonuna sahiptir, bu yönüyle de sınıfında bir ilke imza atmıştır. Yalnızca 2kg ağırlığındaki bu tente (Mazda6’da bulunan tentenin yarısı ağırlığında), tek dokunuşla çıkarılabilir ve bagaj altında bulunan bölmede düzgün bir biçimde muhafaza edilebilir.***

“Ne isterlerse, nerede isterlerse, ne zaman isterlerse…” CX-5 için saklama hazneleri tasarlanırken, Mazda’yı geliştirenler üç özelliğe ulaşmayı hedeflemişlerdir: istiflenebilme, çıkarılabilme ve görülebilme. Bunun sonucunda; vites kolunun ön kısmında, kişisel eşyaların yerleştirilmesi için ideal olan geniş bir açık alan ve her bir kapının triminde 1 litrelik şişenin koyulabildiği gözler bulunmaktadır. Aynı zamanda hem ön hem de arka kısımda bardak koyma yerleri ve daha küçük eşyaların koyulabileceği çok sayıda diğer alan mevcuttur.

Sıcak ve soğuk etkinliği: Klima ve ısıtma
Mazda, sistemin güç ihtiyacının yanı sıra klima kontrol sisteminin ağırlığını azaltırken, soğutma performansını mevcut modele göre artırarak sınıfının en iyi soğutma seviyelerinden birine yükseltmiştir ve aynı zamanda kompresör kapasitesini azaltarak, yakıt tasarrufunu artırmayı bile başarmıştır.

Aynı zamanda, CX-5 ile birlikte piyasaya sürülen soğutuculu SKYACTIV motorlar için ısıtma sistemi optimize edilmiştir. Yeni elektrikli su pompası, i-stop sistemi otomobili durdurduktan sonra bile (örneğin trafik ışıklarında) sıcak motor suyunun dolaşımını sağlamaya devam eder. Bu da geleneksel mekanik pompanın kullanıldığı sistemlerden daha uzun süre ısı sağlanmasını garantiler.

Gürültü,Titreşim ve Sertlik

NVH’de ise, sürücünün sürüşe yardımcı olacak gerekli titreşimi ve geribildirimi almasını sağlamak, aynı zamanda hoş olmayan ve istenmeyen gürültüyü ortadan kaldırmak için ileriye dönük önlemler alınmıştır. Mazda kompakt SUV sınıfında en düşük kabin gürültüsü değerlerinden birine; CX-5’in motor bölmesinden kabine gürültünün gitmesine neden olacak yollar tıkanarak, yeni ses emici malzemeler kullanılarak, süspansiyon titreşimi ve döşeme paneli içerisindeki enerji akımı kontrol altına alınarak ulaşılmıştır.(Daha ayrıntılı bilgi için 6. bölüme bakınız)

İnsan ve otomobil bütünleşmesi
Kullanımı her zamankinden daha kolay olan CX-5’in yeni nesil HMI’de* (insan makine arayüzü) gösterge tablosunun üst orta kısmında yer alan ve sürücünün gözünü yoldan ayırma ihtiyacını minimuma indiren 5,8 inçlik dokunmatik monitör bulunmaktadır. Direksiyon simidi üzerinde bulunan aerodinamik kumanda düğmeleri, bilgi-eğlence sisteminin her zaman olduğundan çok daha kolay bir biçimde çalıştırılmasını sağlar. Bilgi -eğlence sistemine aynı zamanda ön koltukların arasındaki orta konsolda bulunan HMI kumandası* kullanılarak veya doğrudan dokunmatik ekrandan da ulaşılabilir. Bilgi-eğlence sisteminde USB bağlantısı ve Bluetooth® kablosuz bağlantısının yanı sıra “iPod wireless audio playback” özelliği de dahil olmak üzere en son teknoloji kullanılmıştır.

Öte yandan, CX-5 için Mazda ile birlikte geliştirilmiş olan Bose® surround ses sistemi* müzik tutkunlarını memnun edecektir. TomTom® teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş olan navigasyon sistemi* birinci sınıf bağlantı hizmeti sunmaktadır. Diğer özellikler arasında gürültüyü önleyen ve ses tanıma özelliğine sahip eller serbest cep telefonu alıcısı, gelişmiş anahtarsız giriş* özelliğine sahip düğmeye basılarak çalıştırma özelliği, köpek balığı yüzgecini andıran anten ve tabii ki seyir kontrolü* bulunmaktadır. (Daha fazla detay için 6. Bölüme bakınız)

Güç Aktarma Organları

Büyük Sürüş Keyfi, Küçük Ayak İzi

CX-5 yüksek randımanlı SKYACTIV güç aktarma organları temel alınarak tasarlanmış ilk Mazda’dır. SKYACTIV teknolojisinin gücünden tam olarak faydalanılarak; tüm sürüş durumlarında, hatta düşük hızlarda bile tork zenginliği fark edilmektedir. CX-5’in hızlanma hareketini tam olarak insanların beklediğini yapacak şekilde optimize ederek, Mazda sürücüye otomobili istediği gibi yönlendirme ve üstün yakıt tasarrufu ile birlikte tatmin edici bir doğrusal sürüş performansına ulaşma becerisini sunmayı amaçlamıştır. Bununla birlikte, son derece etkili ve sürüş keyfi veren araçlar Mazda için niş bir piyasa oluşturmaz. Aksine, CX-5’in açıkça gözler önüne serdiği gibi, Mazda bu araçlardan oluşmaktadır.

CX-5’in motor kapağının altına bakıldığında ikisi dizel biri benzinli yüksek randımanlı ve dört silindirli üç motor görülür. Bu motorlar tüm tekerleklerden çekişli (4x4) veya önden çekişli (4x2) altı ileri manüel veya otomatik şanzımanlı formatta gruplandırılmıştır*. Hangi kombinasyona sahip olursa olsun, tüm CX-5 modellerinde dünyanın en hızlı yeniden çalışma özelliğini sunan ve yakıt tasarrufu sağlayan Mazda’nın rakipsiz i-stop sistemi bulunmaktadır.
* Piyasaya bağlıdır.

Temiz dizel gücü

SKYACTIV motorlar olabildiğince etkili içten yanma sağlarlar. 2.2 litrelik SKTACTIV-D’nin iki farklı uyarlaması bulunmaktadır: 4.500 d/d’de 110kW/150PS güç ve 1.800-.2600 d/d aralığında 380Nm tork üreten standart dizel motor ve 4.500d/d’de 129kW/175PS güç ve 2.000d/d’de 420Nm tork üretebilen yüksek güce sahip (yalnızca tüm tekerleklerden çekişli) versiyon. 6 ileri vitesli SKYACTIV-MT manüel şanzımanla birlikte, ikinci motor CX-5’in yalnızca 8,8 saniyede saatte 100km hıza ulaşmasını sağlar ve 207km azami hıza ulaşır. SKYACTIV-Drive otomatik ile donatılan bu yüksek güce sahip 4x4 dizel model 0’dan 100’e 9.4 saniyede çıkar ve 204 km azami hıza ulaşır.

Standart güçlü SKYACTIV-D’ye ve düz vitesli şanzımana sahip olan CX-5’de 4x2 model 100 km/s hıza 9.2 saniyede, 4x4 model 9.4 saniyede, 4x2 otomatik vitesli model bu hıza 10.0 saniyede ve 4x4 otomatik vitesli model de 10.2 saniyede çıkar. Düz vitesli model (4x2) için azami hız 202 km/s, (4x4) 197 km/s veya otomatik vitesli model için (4x2) 198 km/s, (4x4) 194 km/s’dir.

Olağanüstü genişlikteki tork aralıklarına ve etkileyici performanslarına rağmen, SKYACTIV-D motorlar son derece temiz ve ekonomik dizel motorlardır. Aslında iki versiyon da Euro 6 emisyon kriterlerini karşılar (bu kriterler yürürlüğe girmeden neredeyse 3 yıl önce) ve bunu maliyetli egzoz gazı arıtma sistemleri kullanmadan başarırlar. Bunun sırrı fazlasıyla düşük sıkıştırma oranı, hafif tasarım ve 2.7 bar maksimum güç sağlayan iki kademeli turbo; yani başka bir deyişle bu motorlarda kullanılan birkaç akıllı konsepttir.

2,000 bar maksimum enjektör basıncında 10 delikli piezo enjektörlerinden geçen dokuz yakıt enjeksiyonu döngüsüne ek olarak, CX-5’ten alınan sonuç, 4,6l/100km’lik ortalama yakıt tüketimidir (4x2 standart dizel motor ve manüel şanzıman kombinasyonu ile). Böylece kompakt SUV sınıfında Avrupa’daki iyi değerlerden biri olan yalnızca 119g/km’lik CO2 emisyonu elde edilir. Standart güç SKYACTIV-D’ye sahip CX-5 serisinin rakamları şu şekildedir: 5.3 l/100 km ve 139 g/km (4x2 ve otomatik); 5.2 l/100 km ve 136 g/km (4x4 ve düz vitesli); ve 5.5 l/100 km ve 144 g/km (4x4 ve otomatik). Yüksek güçlü 4x4 modeller sırasıyla 5.2 l/100 km (düz vitesli) ve 5.5 l/100 km (otomatik) gerektirir ve 136 g/km ve 144 g/km emisyona sahiptir.

Ultra yüksek benzin sıkıştırma oranı

SKYACTIV-G benzinli motoru geliştirenler aynı zamanda daha az yakıttan daha fazla güç üreten hafif bir tasarım elde etmeyi hedeflemişlerdir. Dizel motor gibi, sıkıştırma oranı CX-5 2.0 litrelik benzinli SKYACTIV-G motorunun sahip olduğu temel özelliklerden biridir. Ancak bu kez 14:1 oranla motor fazlasıyla yüksek bir sıkıştırma oranına sahiptir. Motor, diğer unsurların yanı sıra yüksek sıkıştırma oranlarının neden olduğu sorunları (vuruntu gibi) ortadan kaldırmak için yeni tasarlanan 4-2-1 egzoz sistemi ve özel pistonlardan faydalanır. Bunun sonucunda SKYACTIV-G, yerini aldığı 2.0 MZR birimine göre çok daha az iç sürtünme ile %10 oranında daha hafiftir, daha fazla tork üretir, yakıt tasarrufu sağlar ve daha düşük emisyon değerlerine sahiptir.

Önden çekişli benzinli CX-5, 6.000d/d’de 121kW/165PS güç ve 4.000d/d’de 210Nm tork üretir. Aynı motor hızlarında tüm tekerleklerden çekişli yerleşimde CX-5 118kW/160PS güç ve 208Nm tork üretmektedir. Önden çekişli CX-5’te, bu 9,2 saniyede 100km/s hıza ulaşan ve 200km/s maksimum hıza ulaşan bir otomobil için iyidir. 6,0l/100km’de, ortalama yakıt ekonomisi 139g/km’lik CO2 emisyonuna karşılık gelir; bu da yine bu sınıftaki en iyi değerdir. Bu değerler, kısmen 30-200 barda altı delikli enjektörlerden yakıtı püskürten direkt enjeksiyon sistemi sayesindedir. 4x4 CX-5 de, 100 km’s hıza 10.5 saniyede (düz vitesli) ve 9.6 saniyede (otomatik) çıkar ve sırasıyla 197 km/s ve 187 km/s hıza ulaşır. Yakıt tüketimi (ortalama) ve CO2 emisyonları 6.6 l /100 km ve 155 g/km’de, düz vitesli ve otomatik CX-5 için SKYACTIV-G motoruna sahip 4x4 model ile aynıdır.

Güç Aktarımı

Gücü tekerleklere iletmek söz konusu olduğunda Mazda, CX-5’in atletik yapısını güçlendirmek için iki yeni son teknoloji ürünü altı ileri şanzıman sunar: daha önce bahsedilmiş olan SKYACTIV-MT manüel ve SKYACTIV-Drive otomatik.

Tüm aralıklardan doğrudan sürüş özelliğine sahip olan ikinci şanzıman, manüel şanzıman hissi verirken farklı otomatik şanzımanlarda bulunan en iyi özellikleri tek bir şanzımanda toplar. Standart dizel motorda tüm 4x4 ve 4x2 modellerde sorunsuz doğrusal hızlanma ve vites değişimi özelliği mevcuttur. SKYACTIV-MT ise MX-5 roadster’ın hızlı, sıkı vites değişimi özelliği ve sportiflik hissini Mazda’nın en yeni modeline taşır. Her koşulda, iki şanzıman da güç aktarma organlarından alınan randımanı ve güç aktarma organının bir bütün olarak sunduğu hissi iyileştirir, aynı zamanda etkili hafif tasarımıyla yakıt tasarrufu ve performansı artırır.

Şasi ve Gövde

Performans ve Yapıların Etkileşimi

Yeni Mazda CX-5 için şasi ve gövdeyi geliştirenler, en gerekli unsurlara odaklanmışlardır. Bir başka ifadeyle, ağırlığı minimuma indirirken tasarruf ve sürdürülebilirliği ön planda tutmuşlar, aynı zamanda iyi hissettirecek ve genel performansı maksimuma çıkaracak ne varsa onu geliştirmeye özen göstermişlerdir. Sonuç: CX-5’in güçlü, sportif ve etkili SKYACTIV güç aktarma organlarıyla aynı düzeyde olan SKYACTIV-Şasi ve SKYACTIV-Gövde olmuştur. Bu da sürücüler ve otomobilleri arasındaki bütünlük hissi anlamına gelen Jinba Ittai felsefesinin cezbedici bir başka unsurudur. Her yönüyle yeni ve mükemmel bir uyuma sahip olan ve hassas bir sürüş deneyimi sunan ürünler için tasarlanmıştır.

Tüm koşullar için tasarlanan şasi
Söz konusu aracı kontrol etmek olduğunda, farklı bir atılım yapma arayışında olan mühendisler süspansiyon ve direksiyon sistemlerini tepeden tırnağa gözden geçirmişlerdir. Bunun sonucunda, CX-5’in tamamıyla yeni SKYACTIV-Şasisi küçük bir SUV için alışılmışın dışında olan bir sürüş kalitesi sunmaktadır. Hafif yapı, tasarımdaki farklılıkların çeşitliliğinin yanı sıra gergi kollu ön süspansiyonu ve çok bağlantılı bir arka süspansiyon düzenini içinde barındırmaktadır. Hızlanma, dönüşler, yüksek hızlarda dengenin korunması veya frenleme; hangisi söz konusu olursa olsun, her hızda akla “kesinlik” ve “öngörülebilirlik” kelimeleri gelmektedir. Sürücüler, sürüş konforu ve güvenlikten ödün vermeden kıvraklık ve stabiliteyi dengeleyen bir araçta kendilerini güvende hissederler.

Elektronik direksiyon sisteminde CX-5’in tekerlek dönüş açısı ve direksiyon hareketi gibi unsurları denetlemek için çekim kuvvetini ve tekerlek hızını ölçen çeşitli sensörler kullanılmıştır. Ardından elde edilen veriler sürüş durumuna göre direksiyonun sertliğini ayarlamak için kullanılmaktadır.

4x4 moddayken sahip olduğu özelliklere değinilmeden yapılan bir SUV şasisi tanımı eksik kalacaktır. Tüm tekerleklerden çekiş biriminin etkinliğini artırarak ve ağırlığını azaltarak, tasarımcılar performans ve tasarruf arasında yeniden ideal bir denge yaratmayı başarmışlardır. 4x4 kontrol sistemini gücü artırmak ve enerji kaybını minimuma indirmek için geliştirerek, CX-5 ‘in sınıfının en iyi otomobili olmasını hedeflemişlerdir. Doğru enerji miktarını ihtiyaç duyulan noktalara dağıtarak ve yakıttan tasarruf edilmesini sağlayan hassas bir kayma tespit sistemi ile arka tork değişken olarak kontrol edilmektedir.

Gerçek eğlence için sağlam bir gövde

SKYACTIV-Gövde CX-5’in tatmin edici ve hassas yapısını güçlendirmekte; yakıt tüketimini azaltmaya ve gürültü ile titreşimi minimuma indirmeye yardımcı olurken ideal yol tutuşu ve stabiliteyi desteklemektedir. Hafif yapısına rağmen, CX-5 aynı zamanda Euro NCAP gibi çarpışma testlerinden iyi skorların alınması için tasarlanmıştır.

CX-5’in gövdesinin en fazla dikkat çeken özelliklerinden biri sağlamlığıdır. Aslında, kompakt SUV’dan daha sert olan yapısı ile sağlamlığı kaliteli bir sedana yakın bir sağlamlığa sahiptir. Motor ve süspansiyon bağlantı noktalarındaki bölgesel sağlamlık da artırılmıştır. Aracın arka kısmın genel sağlamlık söz konusu olduğunda ne denli büyük bir rol oynadığını doğrulayan geliştiriciler malzeme kalınlığını optimize etmişler ve arka kanat yapısı, jant yuvaları ve şasi yan kolları gibi gövdenin stratejik noktalarındaki bağlantılarını güçlendirmişlerdir. Aynı zamanda süspansiyondan gelen titreşimi azaltmak için arka tampon bölgesinde çift takviyeli bir yapı kullanılmıştır. Bu da gövdenin burulumsal sağlamlığını ve arka kısmın sertliğini artırmak için birtakım iyileştirmelerin yapılmasını mümkün hale getirmiş; aynı zamanda gürültü ve titreşimi azaltarak yapının ağırlığını azaltmıştır.

CX-5’in ağırlığındaki azalmanın büyük bir bölümü yapıların optimize edilmesine bağlanabilir. Örneğin, CX-5 1.800MPa yüksek dayanımlı çeliğin kullanıldığı ilk araçtır. Ön ve arka tamponların içinde bulunan tampon traverslerinde kullanılan yüksek dayanımlı çelik, tamponların %20 daha sağlam ve daha önceki nesillerde kullanılan tamponlardan 4,8kg daha hafif olmasını sağlamaktadır. Genel olarak, CX-5’in gövdesinde kullanılan toplam çeliğin %61’ini yüksek dayanımlı çelik oluşturmaktadır; bu nedenle CX-5’in sağlam, hafif tasarımı ve üstün yol tutuşu bakımından büyük önem taşımaktadır. Daha hafif unsurlar yakıt tasarrufuna katkıda bulunurken viraj alma özelliğini iyileştirir. Tamponlar bile katkı sağlar: Özel olarak geliştirilmiş reçine materyaline sahip olan tamponlar, en az konvansiyonel tamponlar kadar sağlam ancak onlardan %20 daha hafiftir.

NVH yeniliği

Kabinin sessiz ve rahat bir atmosfere sahip olması için, yol ve motor gürültüsü öncelikle hoş olmayan yükseklikteki titreşim sıklığını ortadan kaldırmak için ayrılmıştır. Aynı zamanda ses yalıtımına getirilen bu yeni yaklaşımda gürültünün azaltılması için gövde ve iç kısımda kullanılan malzemeler esas alınmaktadır. Motor gürültüsünün izlediği yol tekerlek bombelerinde bloke edilirken, ses gösterge tablosunun olduğu bölüme yönlendirilir. Bu bölümde ise üstün ses emici özelliklere sahip yeni bir malzeme kullanılmıştır. Lastik gürültüsünün izlediği yol da tekerlek bombelerinde bloke edilir ve yan katmanlardan gelen gürültü zeminde toplanır ve yeni ses emici paspaslar tarafından azaltılır.

Öte yandan mühendisler, ön süspansiyon travers bağlantı noktalarında titreşimi azaltmak için süspansiyon titreşimini bastırmışlardır. Aynı zamanda enerji akışını kontrol altına almak için zemin
panelinin sertliğini artırmışlardır. Bu ve diğer önlemler sayesinde, yol yüzeylerine bakılmaksızın ancak özellikle zorlu, bozuk yollarda ve mıcırlı yollarda, CX-5 tüm titreşim aralıklarında en iyi
sonuçları elde etmektedir. 40,5dB’lik motor gürültüsü ve 68,6dB’lik yol gürültüsü de sınıfındaki en düşük değerler arasında yer almaktadır. Ancak, rahatlatıcı iç mekâna rağmen, sürücüler hala otomobili kullanmalarına yardımcı olması için ihtiyaç duydukları geribildirimi sesler ve titreşimlerden faydalanarak alabilmektedirler.

Aerodinamik SUV

Açık yolda açılan yeni döşeme altı tasarımı havayı yukarı doğru yönlendirir, aracın altındaki hava akışını düzenler ve aracın arka kısmında türbülans oluşmasını önler. Üst gövde biçimiyle birlikte bu CX-5’i piyasadaki en aerodinamik kompakt SUV araçlardan biri haline getirir. 0,33 ile sınıfının en iyi hava sürtünme katsayısına (cd) sahip olması, CX-5’in üstün yakıt tasarrufuna katkıda bulunur ve bu da Sürdürülebilir Zoom-Zoom felsefesinin temel unsurlarından bir diğeridir.

Güvenlik

Kalabalığın Bir Adım Önünde

Sürücü odaklı bir sürüş kabini yerleşimine sahip olan CX-5, kazaların önlenmesine yardımcı olmak ve herhangi bir kaza olması durumunda kazanın şiddetini azaltmak üzere tasarlanmıştır. Son teknoloji ürünü pasif güvenlik sistemlerinin yanı sıra CX-5; Şehiriçi Akıllı Fren Desteği ve Şerit Değiştirme Uyarısı Sistemi gibi en yeni aktif güvenlik teknolojisiyle donatılmıştır. Bunlar hafif ama son derece sağlam SKYACTIV-Gövde ve çeşitli darbe emici yapısal yeniliklerden iç motor kapağı ve bagajda yapılan tasarımsal yeniliklere kadar uzanır. Mazda’nın hedefi dünya genelinde yapılan çarpışma testlerinden en yüksek skorlarla ayrılmaktır.

Aktif güvenlik: Teknoloji ve daha fazlası
Aktif güvenlik CX-5’te birçok farklı biçimde karşımıza çıkmaktadır. Aktif güvenlik, üstün görüş sunarak tam bir tanınırlık ve değerlendirme imkanı sağlayan sürücü kabiniyle başlar. Mazda olmak, aynı zamanda Mazda’ya özgü rafine sürüş hissi ve tahmin edilebileceği gibi hassas yol tutuşu anlamına gelmektedir. Yeni neslin ilk modeli olarak CX-5, üstün bir aktif güvenlik teknolojisi ile donatılmıştır.

CX-5; Şehiriçi Akıllı Fren Desteği Sistemi* ve Şerit Değiştirme Uyarısı Sistemi* gibi bu sınıfta daha önce görülmemiş bir sistem paketi ile, kompakt SUV araçlarda aktif güvenlik için çıtayı yükseltmektedir. Aracın arkasında oluşabilecek tehlikeler için arka kısımda bulunan geliştirilmiş Arka Araç İzleme Sistemi* CX-5’in arkasındaki gözleri gibidir. Diğer Mazda araçlarda olduğu gibi, Arka Araç İzleme sistemi yan şeritlerde ve kör noktalarda bulunup arkadan yaklaşan araçları tespit eder, sürücüyü yan aynalarda bulunan LED ışıklar ile uyarır. Sürücü uyarıyı dikkate almayıp sinyal vererek şerit değiştirmeye kalkarsa, LED ışıkları yanıp söner ve gösterge panelindeki alarm çalmaya başlar. CX-5’te kullanılan bu yeni sistem (ayarlanabilir alarm sesi yüksekliği dışında), Mazda3 ile Euro NCAP Advanced Ödülünü kazanan CX-5’in Arka Araç İzleme sistemi, daha önceden olduğu gibi 60km/s yerine 30km/s kadar düşük hızlarda bile çalıştığı için şehiriçi trafiğinde kullanışlıdır.

İspatlanmış tehlikeleri hedefler

Geceleri görünürlüğü arttırmak Mazda mühendisleri için diğer önemli bir güvenlik başlığını oluşturmuştur. Trafik istatistiklerine göre; ölümle sonuçlanan kazaların %70’i geceleri gerçekleşmektedir ve bu kazaların çoğunda kısa farların kullanıldığı tespit edilmiştir**. Bu nedenle, sınıfında ve Mazda ailesinde bir ilk olarak, CX-5 Uzun Far Kontrol Sistemi (HBCS) ile donatılmıştır. HBCS herkesin iyi gece görüşüne sahip olmasını garantilemek için, kısa ve uzun farlar arasında otomatik olarak geçiş yapmaktadır. Sistem; 600m uzaklıktan karşıdan gelen araçların farlarını tespit etmek üzere ön camın üzerine yerleştirilmiş olan kamerayı kullanır (500m uzaklıktan yaklaşan otomobillerin park lambalarını da tespit edebilmektedir), diğer sürücülerin görüşünü engellememek için kısa farlara geçiş yapar ve ardından yeniden uzun farları yakar. HBCS aynı zamanda iyi aydınlatılmış şehiriçi alanlar ve aracın düşük hızda seyrettiği anlar gibi gerekli olmayan durumlarda uzun farları kapatır.

CX-5’in Yokuş Kalkış Desteği sayesinde artık rampada kalkış da sorun olmaktan çıkmıştır. Aracın geriye veya öne kaymasını önlemek için fren basıncını kontrol eden Yokuş Kalkış Desteği, 2 derecelik ve daha dik yokuşlarda sorunsuz bir biçimde kalkış yapılmasını garantiler. CX-5’te bulunan hızlanma sensörüne kişilerin sürüş alışkanlıklarına daha iyi bir biçimde adaptasyon sağlanması için otomatik öğrenme fonksiyonu bile entegre edilmiştir.

Dahası, CX-5 EBD’ye (Elektronik Fren Gücü Dağıtımı) sahip ABS, fren desteği, DSC (Dinamik Denge Kontrolü) ve TCS (Çekiş Kontrolü Sistemi) dahil tüm piyasalarda standart olan son teknoloji ekipmanlara da doğal olarak sahiptir.

Sürücü kabinine geri dönüldüğünde, Mazda’nın sürücünün ön ve yan görüş alanını iyileştirmek için kapı aynalarının yanı sıra A-sütunlarının konumunu optimize etmiş olduğu görülmektedir. Bu da aktif güvenlik sisteminin sürücüye nasıl bir güç kazandırdığının bir başka örneğidir. Çünkü sonuçta A noktasından B noktasına güvenli bir biçimde ulaşma görevi direksiyonun arkasında oturan kişiye düşmektedir.

Pasif güvenlik: darbenin emilmesi
Peki ya pasif güvenlik? Bu tamamıyla otomobile bağlıdır. Çünkü bu kaza gerçekleştiğinde önem kazanan bir özelliktir. Aynı şekilde, Mazda mühendisleri performans ve diğer özelliklerden hiçbir ödün vermeden, CX-5’i darbe enerjisini kabinden uzaklaştıracak biçimde tasarlamışlardır.

Tüm SKYACTIV teknolojisi unsurları ile donatılmış olan ilk Mazda olarak, CX-5 fazlasıyla sağlam, ancak bir o kadar da hafif bir SKYACTIV-Gövdeye sahiptir (6. Bölüme bakınız). Daha düz ve sürekli bir karkas ve fazlasıyla etkili bir yük dağılım yapısına sahip olan SKYACTIV-Gövde, dünya genelinde gerçekleştirilen çarpışma testlerinde en yüksek skorlara ulaşmak üzere tasarlanmıştır.

Daha önce herhangi bir Mazda araçta kullanıldığından çok daha fazla yüksek dayanımlı çelik kullanılmıştır. Aslında Mazda CX-5’te kullanılan çeliğin %61’ini yüksek dayanımlı çelik oluşturmaktadır. Örneğin B-direği ve tavan destek kesitleri, kabinin yan darbelerden daha iyi korunmasını sağlamak için yüksek dayanımlı çelikle güçlendirilmiştir. Yer döşemesi, kapı içi darbe kirişleri ve yan katmanlarda yüksek dayanımlı çelik takviyesi yapılmıştır. CX-5, tamponlarda kullanılan fazlasıyla sağlam ve hafif 1.800MPa yüksek dayanımlı çeliğin kullanıldığı ilk araçtır (bir önceki bölüme bakınız).

Bu tür önlemler, çarpışma esnasında yükün kabin dışına dağıtılmasına ve kabinin deformasyonunun önlenmesine yardımcı olur. SKYACTIV-Gövdenin yükü dağıtan yapısı da önden alınan darbe enerjisinin farklı yük yollarına ideal bir biçimde dağıtılmasını garantiler. Aracın arka kısmında, Mazda arka çerçeveyi düzleştirmiş ve arka çerçeve ile B-şasi bölümlerini birleştirerek çerçevenin şeklini de optimize etmiştir. Bunun sonucunda; darbe ön, yan veya arkadan alınsın, çarpışmadan kaynaklanan enerji daha iyi emilir.

Darbenin emilimi aslında CX-5’teki odak noktalarından biri olmuştur. Çarpışma esnasında motorun süspansiyon çapraz öğelerinden ayrıldığı yeni ön süspansiyon yapısının kullanılmasından sonra bu konuya önem verilmiştir. Bu daha geniş bir burkulma bölgesi oluşturarak enerji emilimini maksimuma çıkarır. Tüm tekerleklerden çekişli modelde de, motorun geriye doğru hareketini absorbe eden bir tahrik mili yapısı kullanılmaktadır. Tahrik mili çarpışma esnasında gövdenin alt kısmında ayrılır ve küçülür, aynı zamanda arka diferansiyelden de ayrılır. Böylece burkulma bölgesini tıkamadan kabinin alt kısmına yönlendirilen enerjiyi emer.

Mazda nispeten daha küçük çaplı çarpışmalarda (15km/s civarında) çarpma enerjisini etkin bir biçimde absorbe edecek yenilikçi bir sistem de geliştirmiştir. Bu sistem sayesinde CX-5’in tamir edilmesi daha kolay ve daha ekonomik bir hale gelmiştir. Böyle durumlarda; darbenin ağırlığı üç bölgeye taşınır; davlumbaz üst üyesi, tampon ve süspansiyon çapraz öğesi. Bunlar değiştirilmesi kolay olan, cıvata ile bağlanmış bölümlerdir. Aynı zamanda ön çerçeve ve motor bölmesine verilecek olan hasar minimuma indirilir.

Kabinin iç kısmı
CX-5’in iç kısımlarında da en yeni pasif güvenlik donanımı kullanılmıştır. CX-5’in tüm versiyonlarında standart olarak ön, yan ve perde hava yastıkları bulunmaktadır. Ön koltuklardaki emniyet kemerlerinde yük sınırlandırıcıları yanı sıra, göğüse gelen darbeyi dağıtan tekli emniyet kemeri gerdirici* bulunmaktadır. Maksimum konfor sağlamak üzere eğilme ve teleskopik işlevselliğe sahip olan direksiyon mili; sürücünün ivmesini bir kaza sırasında absorbe etmek için öne doğru hareket ederek yaralanmaları önler.

Ön koltuklar yeni hafif yapılarıyla tamamıyla yeniden tasarlanmışlardır. Güvenlik göz önünde bulundurularak, koltuğun yan çerçevesi yolcunun göğüs kafesine teması ortadan kaldıracak biçimde değiştirilmiştir. CX-5’i geliştirenler aynı zamanda arkadan çarpışma sırasında baş ile gövdenin hareketini ve dönüşünü azaltırken aynı zamanda koltuk başlığı ve koltuğun arka kısmına uygulanan yükü azaltan travma önleyici bir tasarım kullanarak boyun yaralanmalarını azaltmaya odaklanmışlardır. Bunu da koltuk başlığının üst kısmını yükselterek, daha sağlam kılavuz taşıyıcılar kullanarak, koltuğun arka kısmının sertliğini azaltarak ve koltuğun arkaya doğru yatma miktarını sınırlandırmak için koltuk kaldırıcıyı sağlamlaştırarak gerçekleştirmişlerdir. Tüm bunlara rağmen, koltuklar hala daha önceki modellerde kullanılan koltuklardan 700g daha hafiftir.
Mazda arka koltuklarda, kaza sırasında gövdenin alt kısmının hareketini sınırlandıran bir dahili denizaltı savunma mekanizması kullanılmıştır. 4:2:4* birbirinden ayrı arka koltuklardaki koltuk teknesi, yolcunun leğen kemiğinin öne doğru hareketini sınırlandırırken, 60:40* arka koltuklarda bunu sağlamak için sert köpük malzemeden içeren bir yapı kullanılmıştır. Arka koltuk arkası çerçeveleri, bağlantı noktaları ve dayanak noktaları da arka koltukta oturan yolcuları bavullar veya bagaj bölmesinde bulunan diğer yüklerden korumak üzere güçlendirilmiştir. En küçük yolcular için, CX-5’te maksimum çocuk koltuğu güvenliği ve kurulum kolaylığı sunan bağlantı yerinin üst kısmında konumlandırılan tespit noktalarının yanı sıra ISOFIX ile uyumlu bağlantı parçaları kullanılmıştır.

Yaya odaklı
Bir başka ilke daha imza atan Mazda, yayalara verilecek olası hasarı minimuma indirmek için CX-5’in ön kısmında enerji emici bir tasarım kullanmıştır. Örneğin CX-5’in motor kapağında, kapak ile çeşitli motor elemanları arasında yeterli burkulma bölgesi bulunmaktadır. Yayanın kafasının ön cama çarpması durumunda darbenin etkisini azaltma üzere gövde kaportası ile gösterge panelinin sertliği azaltılmıştır. Son olarak bacak yaralanmalarını azaltmak üzere, ön tamponda darbe emici malzeme kullanılmış ve bacakların aracın altına girmesini önlemeye yardımcı olmak için aracın altına sert bir bölüm yerleştirilmiştir.

CX-5 her yönüyle hem yolcuları hem de çevresindekiler için dikkat çekecek biçimde güvenlidir. Aslında Mazda‘nın; tam, dik açılı ön ve arka çarpışmalar da tutun da direğe çarpma durumunda ve
yanlardan darbe alma duruma kadar gerçek hayattan karşılaşılan çeşitli durumlarda gerçekleştirdiği sıkı çarpışma testlerinde, olağanüstü skorlar elde etmiştir.


»»»»»»»»»»»» F1tr.com İmza ® ««««««««««««
[Sadece kayıtlı kullanıcılar linkleri görebilir Ücretsiz Kayıt olmak için buraya tıklayın]
[Resim: bayrak.png][Sadece kayıtlı kullanıcılar linkleri görebilir Ücretsiz Kayıt olmak için buraya tıklayın][Resim: downloadtc6.gif]
[Resim: ferrarifans.gif]
[Resim: mybbsig.php]
Facebook Twitter
17/04/2012, 22:12
Hit: 595
Alıntı ile Cevapla
BigBoss
Patron
Çevrimdışı
KONU:
3,579
MESAJ:
18,411
F1 PUANI:
ÜYELİK:
06-03-2012
******
Pilot
Takım
S.Vettel
S.Vettel
Ferrari
Ferrari
E-posta Özel Mesaj Web Sitesi Facebook Twitter

Yorum: #2
RE: Yepyeni Mazda CX-5

güzel görünüyor


»»»»»»»»»»»» F1tr.com İmza ® ««««««««««««
[Resim: logo.png]


[Sadece kayıtlı kullanıcılar linkleri görebilir Ücretsiz Kayıt olmak için buraya tıklayın]

18/04/2012, 12:18
Hit: 595
Alıntı ile Cevapla

Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Mazda 2018 için ultra verimli içten yanmalı motor hazırlıyor sosyeteq 0 124 17/01/2017, 21:31
Son Mesaj: sosyeteq
  Yepyeni Range Rover, Rusya’da köprüden düştü sosyeteq 0 123 05/01/2017, 18:02
Son Mesaj: sosyeteq
  Yeşil dalgaya yepyeni bir yorum sosyeteq 1 185 28/12/2016, 11:55
Son Mesaj: sosyeteq

Hızlı Menü:


Konuyu görüntüleyenler: 1 Misafir
Bunlar da ilginizi çekebilir!© F1tr.com
★ Tüm hakları saklıdır
2012-2018
Formula1Formula1